Samtal om förändringar i betyg och bedömning

Den 8 april medverkar Magnus Henrekson i SKR:s Skolchefssändning. Magnus deltar i egenskap av en av tre utredare som rör skolans och utbildningens reformering av betyg och bedömningar.

tisdag
08 april
Tid
Kl. 08.30 - 09.15
Plats
SKR

Samtalet kommer att fokusera på de förändringar som införts och är på gång att införas när det gäller betyg och bedömning. Deltagarna kommer att titta närmare på de förberedelser som pågår inför Gy25 (Gymnasiereformen 2025) då kursbetyg ska ersättas av ämnesbetyg och utredningen om betyg och likvärdiga meritvärden som lämnade sitt slutbetänkande till regeringen den 19 februari. Medverkar gör även Anna Karlefjärd, en av Sveriges främsta experter inom betyg och bedömning.

Extern aktivitet

Samarbete är en självklarhet för IFN som forskningsinstitution. Forskarna undervisar vid olika universitet, är talare vid externa konferenser och paneldeltagare vid diskussioner, etc. Här listas de närmaste månadernas inplanerade externa aktiviteter.

Fler
17-21
måndag - fredag
augusti
24-26
måndag - onsdag
augusti
26
onsdag
augusti