Denna webbplats lagrar cookies i begränsad omfattning. Genom att besöka sidan, godkänner du villkoren i vår integritetspolicy. Läs mer

Studenter från St. Louis talade euro med Lars Calmfors

4 februari 2025

Fyra studenter vid Washington University i St. Louis (WashU) som deltar i ett utlandsstudieprogram på Copenhagen Business School besökte IFN och Lars Calmfors den 24 januari för att diskutera euron. 

Som en del av studieprogrammet deltar WashU Olin Business School-studenter från olika platser i Europa i European Study Tour. Varje grupp tilldelas ett ämne relaterat till ett land inom EU. Det specifika ämnet den här gruppen studerar är varför Sverige valde att inte införa euron. Som en del av programmet skriver varje student både en forskningsuppsats och en forskningsrapport om sitt tilldelade ämne.