Daniel Waldenström, IFN, har tillsammans med Lars Jonung, Lunds universitet, skrivit en debattartikel i Dagens Nyheter om hur marknadsekonomin har lett till att vi alla fått det bättre. Han beskriver utvecklingen med hjälp av analogier till julsagan om Karl-Bertil Jonsson. Tidningen Syre håller inte med:
"De har missat så mycket, de här två. Kapitalismen är inte en förutsättning för, eller ens en särskilt bra kompis till, demokratiska fri- och rättigheter. Tillväxten ska vi inte tala om, för snart måste jag tänka på min pepparkaksdeg. Och det vi tycker så mycket om hos Karl-Bertil Jonsson, vi som gör det, är inte att han gör allting rätt. Det är den där privilegierade fjortisen med sin målbrottsröst och sina äppelknyckarbrallor som får syn på orättvisan i samhället och bestämmer sig för att göra något. Genast.
Det är som om Lars Jonung och Daniel Waldenström trodde på fullt allvar att poängen med Karl-Bertil Jonsson är att samhället blir gott och rättvist om man konfiskerar de rikas julklappar och skänker dem till fattiga."